Gönderen Konu: Uyumsoft Progress ERP E-Defter  (Okunma sayısı 257 defa)

Mukaddes Konak

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1038
  • ERP Uzmanı
Uyumsoft Progress ERP E-Defter
« : Aralık 20, 2017, 02:04:00 ös »
Uyumsoft Progress ERP E-Defter

Uyumsoft ERP ürününde ilgili dönem muhasebe fişleri kaynak bir dosyaya yazılarak “Uyumsoft E-Defter Portalı” na gönderilir. Gelir İdaresi Başkanlığının belirttiği format ve standartlara uygun biçimde, kaynak dosyadan (XML), yevmiye ve kebir defteri “Uyumsoft E-Defter Portalı” nda otomatik oluşur.
Uyumsoft ERP’ de ilgili dönem muhasebe fişleri kaynak dosyaya yazdırılarak Platform bağımsız “Uyumsoft e-Defter” uygulamasına gönderilir.

Platform bağımsız “Uyumsoft e-Defter” uygulamasında ; kullanıcılar kendi şirketlerine ait firma,muhasebeci bilgilerini tanımlar. Sistem bu verileri ve Kaynak dosyayı ( fiş kayıtları) kullanarak imzasız yevmiye ve büyük defteri oluşturur. İmzasız oluşan yevmiye, kebir defter görüntüleri ,durumları burada ya da Uyumsoft ERP de izlenebilir. Kullanıcı imzalama işlemini yapmak için kendi bilgisayarında Java Applet yardımı ile gerçekleştirir. Kullanıcı imzalama işlemi esnasında kendi mali mühür/e-imzasını kullanarak oluşturulmuş defterleri imzalar ve kilitler. Daha sonraki adımda kullanıcılar imzalı defter kaydını seçerek, beratını oluşturup berat imzalama işlemini yaparlar.İmzalanan berat dosyaları sistem tarafından otomatik olarak GIB sistemine e-defter bağımsız platform web servisleri aracılığı ile yüklenir.Tüm bu süreçlerde uygun adımlarda sistem otomatik olarak verilerin doğruluğunu kontrol eder.Hatalı bir defter verisine rastlanır ise o defter “Hatalı” durumuna düşer.Defter oluşturma ve tüm e-Defter süreçlerinde sistem her defter için log kayıtları oluşturmaktadır.

GIB e-Defter Uygulamasına; yüklenmiş olan bu berat dosyaları belirli zaman aralıkları ile sistem tarafından otomatik olarak sorgulanır, GIB tarafından da imzalanırsa, dosya otomatik olarak indirilerek defterle ilişkisi kurularak saklanır.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2018, 01:25:00 öö Gönderen: Mukaddes Konak »