Gönderen Konu: Bedelsiz ihracat faturalarının Web ERP üzerinden işleyişi hk.  (Okunma sayısı 2899 defa)

oznur.demircioglu

  • Newbie
  • *
  • İleti: 7
1-   Yeni bir hareket kodu oluşturulmalı ve genel hareket kodu tanımında “Bedelsiz Fatura” parametresi işaretlenmelidir. Ardından firma fatura hareket koduna tanıtılmalıdır. Bedelsiz oluşturulmak istenen faturalarda bu hareket kodu kullanılmalıdır.
Sistem ihracat modülünden ya da direk fatura işlemleri ekranından bedelsiz fatura kesilmesine izin vermektedir. İhracat modülünden kesilecek ise fatura tipi “İhracat”, fatura işlemlerinden kesilecek ise fatura tipi “Normal” olmalıdır.2-   Bedelsiz faturalarda XML’e bedelsiz fatura bilgisi otomatik gönderilir bunun için hareket kodu tanımında “Bedelsiz Fatura” parametresinin işaretlenmesi dışında bir parametre yoktur.
3-   GİB bedelsiz faturada “payableamount” alanının 0 (sıfır) gönderilmesini istemektedir ve bedelsiz faturada da normal e-fatura schema schematron süreçleri işletilir.4-   Web ERP üzerinden bedelsiz e-fatura birkaç farklı şekilde oluşturulabilir aşağıda örneklendirilmiştir; 
4.1.   Süreç ihracat modülü üzerinden işletilebilir ve faturada birim fiyat 0 gönderilebilir; bu durumda tüm tutarlar 0 gönderilecektir ve sonuç olarak payableamount 0 gidecektir.4.2.   Süreç ihracat modülü üzerinden işletilebilir ve birim fiyat dolayısı ile matrah <> 0  (sıfırdan farklı) ve %100 iskonto uygulanabilir, bedelsiz faturalarda XMLde invoice_line altında iskontolar gönderilmez masterda gönderilir.
Ancak LegalMonetaryTotal de iskonto düşülmüş tutar (TaxInclusiveAmount) kısmında iskonto düşülmeden tutar gönderilir. Ve payableamount 0 gidecektir4.3.   Süreç fatura işlemleri menüsünden işletilebilir ve faturada birim fiyat 0 gönderilebilir; bu durumda tüm tutarlar 0 gönderilecektir ve sonuç olarak payableamount 0 gidecektir.
Faturadan oluşturulan bedelsiz faturalarda ProfilID bilgisi “TEMELFATURA” ya da “TICARIFATURA” olabilir burada fatura senaryosu mevzuata göre kullanıcı kontrolündedir.4.4. Süreç ihracat modülü üzerinden işletilebilir ve birim fiyat dolayısı ile matrah <> 0  (sıfırdan farklı) ve %100 iskonto uygulanabilir, bedelsiz faturalarda XMLde invoice_line altında iskontolar gönderilmez masterda gönderilir. Ancak LegalMonetaryTotal de iskonto düşülmüş tutar (TaxInclusiveAmount) kısmında iskonto düşülmeden tutar gönderilir. Ve payableamount 0 gidecektir.
Faturadan oluşturulan bedelsiz faturalarda ProfilID bilgisi “TEMELFATURA” ya da “TICARIFATURA” olabilir burada fatura senaryosu mevzuata göre kullanıcı kontrolündedir.5-   Bedelsiz e-fatura bilgisi dizaynda açıklama bilgisine çıkarılmaktadır;
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2017, 10:24:38 öö Gönderen: oznur.demircioglu »