Gönderen Konu: Yazılım sektörü, bu yıl %15 büyüyerek yoluna devam edecek  (Okunma sayısı 11977 defa)

ozgurka

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 27
Yazılım sektörü,
bu yıl %15 büyüyerek yoluna devam edecek

Yazılım sektörü, bu yıl yüzde 15 büyüyerek yoluna devam edecek. Teknolojideki gelişime ve değişime paralel olarak firmalar, bilgi teknolojilerini sürekli güncelliyor. Nitekim son 4 – 5 yıldır, değişim pazarında ciddi bir ivme gerçekleşiyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de, yaklaşık 5 bine yakın firma, kullandığı yazılımda bir üst versiyona geçerek, değişim pazarındaki yükselişin sürmesini sağlayacaktır ve sektörde ortalama yüzde 15 sürdürülebilir bir büyüme öngörülüyor.   
Ülkemiz, stratejik bir sektör olan yazılım sektöründe, henüz yolun başında sayılıyor. Son yıllarda yerli yazılım firmaları, başta komşu ülkeler olmak üzere, ihracat yapmaya başladılar. 
2005 yılından itibaren bilgi teknolojilerinin yoğun olarak tüketilmeye başladığını kaydeden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Bilgi teknolojilerini, öncelikli olarak bankalar ve GSM operatörleri gerçekleştirdi. Zira, bilgi teknolojileri olmadığı sürece, uçaklar uçmaz, fabrikaların önündeki tırlar hareket etmez. Nitekim özel sektör, bu konuda ciddi bir dönüşüm içerisindedir. Bilgi teknolojileri hayatımızın bir parçası oldu, işlerimizi daha verimli ve daha kolay yönetmeye başladık.  Teknolojideki gelişime ve değişime paralel olarak artık ‘Zeki Sistemler’den bahsediyoruz. İşletmeler büyüyor ve pazar politikaları değişiyor. Firmalar da, verimlilik, maliyet, strateji, CRM konularını gündeme geliyor.  Bilgi teknolojilerindeki gelişimi sürekli yakından takip etmek gerekiyor, zira sürekli fikirler ve yöntemler değişiyor” dedi.
Ülkemizdeki bilişim ve iletişim teknolojileri pazarının geçen yıl, 29.1 milyar dolar olduğunu anlatan Mehmet Önder, bu yıl 30.9 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasının öngörüldüğünü belirterek, bilgi ve iletişim sektöründeki gelişmeler, ekonomik gelişmeyi pozitif yönde etkilediğini sözlerine ekledi. 

Uyumsoft, Hindistan’a yazılım ihraç ediyor

Yazılım ve danışmanlıkta ülkemizin lider yerli firmaları arasında yer alan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ, yazılımda dünya liderleri arasında yer alan Hindistan’a, yazılımı ihracat ediyor.
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), İş Zekası, İnsan Kaynakları Yönetimi, B2B, B2C gibi geniş bir yelpazede ‘kurumsal iş sistemleri’ sunan Uyumsoft, kurulduğu 1996 yılından günümüze, ülkemizde ve yurtdışında 450’nin üzerinde, elektrik-elektronik, otomotiv yan sanayi, makine, plastik, gıda, lojistik, mobilya, perakende gibi farklı sektörlerdeki firmaların bilgi teknolojileri altyapısını kurarak yönetiyor. Özel sektörün yanı sıra, kamuda da başarılı projelere imza atıyor. 
Yazılım ve danışmanlıkta Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olduklarını ifade eden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, şunları söyledi:
“Uyumsoft’un her 10 müşterisinden 7’si tavsiye üzerine gelmektedir. Türk özel sektörü ve kamuda elde ettiğimiz başarılar ile önce ulusal bir firma olduk. Azerbaycan, Arnavutluk, İngiltere, Macaristan, Mısır ve Hindistan gibi 10’a yakın ülkeye yaptığımız yazılım ihracatı ve danışmanlık hizmetiyle, şuan bölgesel bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz ve yakın gelecekte komşu ülkelerde açacağımız ofis ağıyla 2015 yılında bölgemizde güçlü ve etkin bir firma olacağız. 2023 yılında ise, yazılım ihracatı ve danışmanlıkta, Türk yazılım firması olan “Uyumsoft” markasını dünyaya yerleştirmeyi hedefliyoruz. Uyumsoft web ERP ile çok dil seçenekli yazılım uygulamaları ve danışmanlığında Türkiye’nin dünyadaki markası “Uyumsoft” olacaktır” dedi.