Gönderen Konu: Uyumsoft ERP Programında Raporlama (Text)  (Okunma sayısı 1903 defa)

Mukaddes Konak

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1038
  • ERP Uzmanı
Uyumsoft ERP Programında Raporlama (Text)
« : Ocak 23, 2018, 11:44:37 öö »
Uyumsoft ERP Programında Raporlama (Text)

UyumSoft ERP programında raporlamalara geçmeden önce, genel raporlama kuralları üzerinde durulacaktır.
UyumSoft ERP Programında her modüle özgü standart raporlar bulunmaktadır. Standart raporlar genel kabul görmüş ve formatı belirli raporlardır. Bunların dışında, kullanıcıların kendilerinin oluşturabileceği parametrik rapor yapıları vardır. Programın dizayn özellikleri kullanılarak kullanıcılar bu raporları kendileri oluşturabilmektedir. Oluşturdukları parametrik raporlara kullanıcı bazlı yetkilendirme de yapılabilmektedir.

Program içerisinden standart veya parametrik hazırlanan raporlar “text” dosyası şeklinde oluşmaktadır.Kullanıcılar oluşan ya da oluşturdukları test dosyalarının font yapılarını değiştirebilmektedir. Font yapılarını
değiştirirken yazıcı ayarlarının da yapılması gerekmektedir. Standart yapıdaki raporlardan istenilmeyen sütunları kullanıcılar raporlama ve dökümden önce kaldırabilmektedir.

Raporlamalar “ text” dosyası dışında, bilgisayarlarında ofis uygulamaları yüklü olmak şartlı ile excel word gibi ortamlara bilgiler transfer edilerek saklanabilmektedir. Ayrıca, kullanıcılar internet Explorer şeklinde de raporlama yapabilirler. Yine tüm raporlar “csv” formatında hazırlanabilmektedir.

Kullanıcılar raporlarını döküme göndermeden önce, yazıcılarına uygunluğunu görebilir ve raporları üzerinde yazıcı uygunluğunu sağlayabilirler. Bu durumda yeni bir rapor yapısı hazırlanmış olacaktır. Hazırlanan bu raporlar program içersinde kaydedilerek saklanabilmektedir.


1-Font 8 ve Font 13'e göre örnek raporlar;
Font ayarlarında font sayısı büyüdükçe, raporlama küçülmektedir. İstenirse büyükten küçüğe veküçükten büyüğe ayarlama yapılabilmektedir.
2-Ofis ortamlarına çıktı gönderme;3-Explorer ekranına gönderilmiş rapor,4-Text dosyası olarak ortama gönderme ve üzerinde değişiklik yapabilme;5-Standart raporlardan bazı sütunların kaldırılması;
Aşağıdaki rapordan örnek olarak belge no sütunu kaldıracağız ve açıklama sütununu 30 karakterden 22 karaktere çekeceğiz. Şu anda raporumuz 135 kolon nokta vuruşlu yazıcıdan tüm rapor aralıklarında alınabilmekte ve 80 kolon nokta vuruşlu yazıcılardan ise, 17 ve 20 aralıklarında alınmaktadır.İşlem sonrası raporumuz;
6-Raporlarımızı seçtiğimiz herhangi yazıcıya gönderebiliriz.

Bu yazıcı lokal yazıcı yada sistemdeki ağa bağlı herhangi bir yazıcı olabilir. Toplam olarak nokta vuruşlu 10 yazıcıya kadar ayarlarımızı yapabiliriz. Laser yazıcılarda ise, bir sınırlama yoktur. Kullanıcılar lokal ya da sistemdeki herhangi bir laser yazıcıya döküm gönderebilirler. Burada unutulmamsı gereken ise, bazı geniş raporlamalar için laser yazıcıların uygun olmamasıdır. Sütun genişliği uzun olan raporlarda raporun tamamı döküme çıkmayabilir. Laser yazıcılara döküm gönderirken, yazıcı seçimi ekranında bulunan font ayarını “0” karakterin dışında seçmesi gerekmektedir. Örneğin “8” karakterde seçildiğinde döküm için laser yazıcı seçimi gelecektir.7-Raporlarımızı csv formatında almak için excel butonu üzerinde Mouse ile sağ klik yapmalıyız.