Uyumsoft Kurumsal İş Sistemleri

Uyumsoft Progress ERP Sıkça Sorulan Sorular => Uyumsoft Progress ERP- Envanter Yönetimi => Konuyu başlatan: Mukaddes Konak - Şubat 09, 2018, 01:32:22 öö

Başlık: Maliyetlendirme İşlemi Nasıl Yapılır ? (Yürüyen Ağırlıklı)
Gönderen: Mukaddes Konak - Şubat 09, 2018, 01:32:22 öö
Maliyetlendirme İşlemi Nasıl Yapılır ? (Yürüyen Ağırlıklı)

Uyumsoft ERP sisteminde maliyet işlemleri, envanter maliyet ve mamul maliyet işlemleri olarak iki şekilde düşünülebilir.
Envanter maliyetlemesi, sistemi kullanan bütün işletmelerinin uygulayabileceği Envanter Yönetimi içindeki bir uygulamadır. Envanter maliyetlemedeki amaç, stok hareketlerinden oluşan ve başlıca FİFO, Basit Ağırlıklı ve Yürüyen Ağırlıklı sistemlerde hesaplama yapılarak envanterimizdeki stokların değerlerinin bulunmasıdır.

Yürüyen Ağırlıklı maliyet sisteminde, her stok hareketi sonucunda yeni bir stok birim maliyet değeri bulunur. Bundan sonra yapılacak olan stok çıkışında, bu birim maliyet kullanılır.Yüürüyen ağırlıklı sisteme göre hesaplama şu şekilde olacaktır ;


(https://cdn.uyumcdn.com/img/forum/EgitimResim/Uyumsoft Progress ERP- Envanter Yonetimi/40.jpg)

Bu maliyetleme sistemi kullanılacaksa, hareket tiplerindeki maliyetleme esaslarının önemi ortaya çıkmaktadır. Diğer maliyetleme sistemlerinde Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları hesaplamaya herhangi bir etkide bulunmamaktadır.

1- Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları --> https://forum.uyumsoft.com.tr/index.php?topic=2322.0.html
2- Maliyetlendirme İşlemi (Ekranı) --> https://forum.uyumsoft.com.tr/index.php?topic=2323.0.html

3- Maliyet Tutar Gelmiyorsa Kontrol Edilecek Alanlar --> https://forum.uyumsoft.com.tr/index.php?topic=1847.0.html