Gönderen Konu: E-Fatura Mükellef Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?  (Okunma sayısı 1628 defa)

Mukaddes Konak

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1038
  • ERP Uzmanı
E-Fatura Mükellef Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?
« : Şubat 04, 2018, 07:35:37 ös »
E-Fatura Mükellef Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekranın Yeri : Ana Menü - Satış\Satınalma Yönetimi - Sabit Tanımlar -E-Fatura Mükellef Güncelleme

E-fatura düzenlemesi için her iki tarafın da  E-fatura mükellefi olması gerekir. Alıcı mükellef, Gönderici değil ise e-fatura olamaz. Ya da Gönderici mükellef, alıcı değil ise e-fatura olamaz. Kapsama dahil olan ana mükelleflerin listesi  www.gib.gov.tr ve www.efatura.gov.tr sitesinde yayınlanmaktadır. Ayrıca UYUMSOFT ERP ‘ deki mükellef güncelleme ekranı ile de listelenebilmektedir.

Mükellef olan carilerimizdeki E-Fatura Kullanıcısı ve Mükellef Olma Tarihinin güncellenmesi için Satış\Satınalma Yönetimi - Sabit Tanımlar -E-Fatura Mükellef Güncelleme ekranı çalıştırılmalıdır.

Ekrana giriş yapıldığında cari kartta tanımlı olan mükellefler listelenir, "Mükellefleri Güncelle" butonuna basıldığında hem listedeki cariler hem de GIB’de yeni mükellef olmuş cariler update olarak Cari Karta işlenir ve liste yenilenir .

NOT :Cari kart tanım ekranında "E-Fatura Kullanıcısı ve Mükellef Olma Tarihi" pasiftir, kullanıcı bu alanlara veri girişi yapamaz. Bu sebeple bu servisin günlük çalıştırılması lazım.