Gönderen Konu: Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları  (Okunma sayısı 780 defa)

Mukaddes Konak

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1038
  • ERP Uzmanı
Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları
« : Şubat 09, 2018, 01:20:17 öö »
Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları

Ekran Yeri = Ana Menü - Envanter Yönetimi - Parametreler - Hareket Tiplerindeki Maliyetleme Esasları

Sistem bu ekranda "Varsayılan Hale Getir" butonuna basıldığında, Giriş hareketlerini (Alış,Stok Girişi, Satış İadesi) Maliyetleme Hayır, Çıkış hareketlerini(Satış, Tüketim, Depolar arası transfer) kodlarını ise Maliyetleme Evet haline getirecektir. Hareket kodunda Maliyetlemenin Hayır olması, o harekette Bakiye Envanter Tutarının hareket üzerindeki birim fiyattan hesaplanacağı anlamına gelir. Alış faturalarının Bakiye Envanter Tutarını üzerindeki alış fiyatından artırması gereklidir. Satışlarda ve çıkışlarda ise Maliyetleme Evet olmalı ve Bakiye Envanter tutarının o anda hesaplanan maliyet tutarından azalması gereklidir. Bu durumda Satış İadelerinde bu hareketlerin üzerindeki (Fatura Tutarı) değil o anda hesaplanan maliyet değerinden stok maliyetine alınabilmesi için Maliyetleme Evet olmalıdır. Burada, Maliyetleme kolonu elle değiştirilebilir.Sistemde, maliyetleme depo bazında yapılmaktadır. Bir depoya bir stok 1 ytl birim fiyattan girmiş diğer depoya 2 ytl birim fiyattan girmiş olabilir. Bu durumda maliyetleme çalıştırıldığında 1. depoda 1 ytl, 2. depoda 2 ytl birim fiyat bulacaktır. Benzer şekilde eğer, satış iade hareketleri satışın yapıldığı depodan farklı bir depoya yapılırsa, o anda o depoda hangi maliyet tutarını bulursa o maliyet tutarından stoklara giriş olacaktır. Geri Üretim işlemi de Stok hareketi olarak bir Giriş hareketidir ve Varsayılan Hale Getir butonuna basılınca, sistem Maliyetleme Hayır olarak kabul edecektir. Halbuki bu hareket bir söküm işlemi olacağı için Maliyetleme Evet olmalı ve sökülen parçalar sisteme o tarihteki maliyet tutarından girmelidir.
Stok maliyetlemesinin hangi yöntemle yapılacağı ve hangi tarihten itibaren stok hareketlerine bakılacağı Envanter Yönetimi parametreleri altında belirtilir. Stok İçin Başlangıç Tarihi ile Maliyet İçin Başlangıç Tarihinin aynı olması gereklidir.
Maliyetleme işlemi, Yürüyen Ağırlıklı yönteme göre yapılıyorsa, sistemde hiçbir zaman negatif stok bulunmaması gereklidir. Stok miktarı maliyetleme tarihinde pozitif olabilir ancak aradaki bir tarihte negatife düşmüşse bu stok için doğru bir maliyet bulunamaz. Bunun kontrolü, Envanter Yönetimi Modülü, Raporlar, Kontrol Listeleri, Eksi(-) Stok Bulma raporuyla yapılabilir. Rapor herhangi bir stoğun ilk negatife düştüğü tarihi vereceğinden bu negatif düzeltildikten sonra tekrar bir tarihte negatife düşme olabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2018, 01:22:10 öö Gönderen: Mukaddes Konak »